Brady 1" x 30 yd Label - 106176
- Part #:
- 106176
30 Years of Service
B-302 is an indoor/outdoor high performance pressure sensitive safety sign, and is surface printed polyester with a polyester overlaminate.
| Part Number | 106176 |
| Product Number | 106176 |
| UPC | 754473039851 |
| UOM | Roll of 30 Yards |
| Brand Name | Brady |
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
| Application | Pipe and Valve Marking |
| Arrow Direction | Directional |
| Average Outdoor Durability | 5 to 8 Years |
| Brady Material Number | B-302 |
| Class | General Purpose |
| Color | Black on Yellow |
| Compatible Surface Types | Cold, High Surface Energy |
| Country | US, CA, MX |
| Dimensions (imperial) | 1 in W x 30 yd L |
| Dimensions (metric) | 25,40 mm (W) x 27,43 m (L) |
| Enables Industry Compliance (North America) | ANSI A13.1-2007 |
| Indoor or Outdoor Use | Outdoor Use |
| Laminated | Laminated |
| Length (imperial) | 30 yd |
| Length (metric) | 27.43 m |
| Material | Polyester with Polyester Overlaminate |
| Material Type | Polyester |
| Maximum Service Temperature (°C) | 110 °C |
| Maximum Service Temperature (°F) | 230 °F |
| Minimum Application Temperature (°C) | -18 °C |
| Minimum Application Temperature (°F) | 0 °F |
| Minimum Service Temperature (°C) | -40 °C |
| Minimum Service Temperature (°F) | -40 °F |
| Pipe Marker Mounting Style | Self-Adhesive |
| Pre-Printed Areas on Label | Arrows |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Pipe Marking Tape |
| Printer supply or Pre-printed | Pre-printed |
| Resistance Properties | Abrasion-resistant, Chemical-resistant |
| SAP B-Number | B-302 |
| SAP Local Description | B302 1 inX30 YDS BLK ARO ON YEL BKGD |
| Self-Adhesive Pipe Marker Format | Roll Form, Continuous |
| Service Temperature Range (°C) | -40 °C - 110 °C |
| Service Temperature Range (°F) | -40 °F - 230 °F |
| Thickness (imperial) | 0.006 in |
| Thickness (metric) | 0.152 mm |
| Width (imperial) | 1 in |
| Width (metric) | 25.40 mm |
| Contains CA PROP 65 Substance | Yes Contains-Label not req. |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| Contains Heavy Metal(s) | No - Does not contain |
| DOT Hazardous Material | No = is not a DOT hazardous material |
| EU RoHS Compliance | Not Applicable |
| EU RoHS Compliant | No |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |
Brady - The Leader in Industrial Labeling Solutions
Brady is a leading global manufacturer of high-performance labels and printing supplies for a wide range of industrial applications. Brady barcode labels are available in a variety of sizes, shapes and colors and are designed to work specifically with Brady label printers.
Brady products are designed to meet the most demanding requirements of industries such as::
Getting the right barcode labels: If you are looking for high-quality, durable labels and printing supplies, then Brady is a great option. Brady offers a wide range of products to meet your needs, and their products are backed by a reputation for quality and customer service.
Where to buy barcode labels and printing supplies?
Contact us today to learn more about how Brady can help you improve your business.