Brady 1" x 4" Label - 58300
- Part #:
- 58300
30 Years of Service
Ideal for rough surface applications, our Tape Strips for Rough Surfaces are strong, double-coated foam strips with adhesive on both sides.
| Part Number | 58300 |
| Product Number | 58300 |
| UPC | 754473583002 |
| UOM | Pack of 10 Each |
| Brand Name | Brady |
| Adhesive Type | Permanent Synthetic Rubber |
| Application | Facility Identification, General Identification |
| Color | White |
| Compatible Surface Types | Low Surface Energy |
| Dimensions (imperial) | 1 in W x 4 in L |
| Dimensions (metric) | 25,40 mm (W) x 101,60 mm (L) |
| Length (imperial) | 4 in |
| Length (metric) | 101.60 mm |
| Material | Polyethylene |
| Material Type | Polyethylene |
| Maximum Service Temperature (°C) | 82.2 °C |
| Maximum Service Temperature (°F) | 180 °F |
| Minimum Application Temperature (°C) | 4 °C |
| Minimum Application Temperature (°F) | 40 °F |
| Minimum Service Temperature (°C) | -34.4 °C |
| Minimum Service Temperature (°F) | -30 °F |
| Mounting Type | Self-Adhesive |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Mounting Tape |
| SAP B-Number | B-156 |
| SAP Local Description | FOAMTAPE 1X4 STRIPS 10/PK |
| Service Temperature Range (°C) | -34.4 °C - 82.2 °C |
| Service Temperature Range (°F) | -30 °F - 180 °F |
| Thickness (imperial) | 0.0625 in |
| Thickness (metric) | 1.588 mm |
| Width (imperial) | 1 in |
| Width (metric) | 25.40 mm |
| Contains CA PROP 65 Substance | No - Does not contain |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| Contains Heavy Metal(s) | No - Does not contain |
| DOT Hazardous Material | No = is not a DOT hazardous material |
| EU RoHS Compliance | Not Applicable |
| EU RoHS Compliant | No |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |
Brady - The Leader in Industrial Labeling Solutions
Brady is a leading global manufacturer of high-performance labels and printing supplies for a wide range of industrial applications. Brady barcode labels are available in a variety of sizes, shapes and colors and are designed to work specifically with Brady label printers.
Brady products are designed to meet the most demanding requirements of industries such as::
Getting the right barcode labels: If you are looking for high-quality, durable labels and printing supplies, then Brady is a great option. Brady offers a wide range of products to meet your needs, and their products are backed by a reputation for quality and customer service.
Where to buy barcode labels and printing supplies?
Contact us today to learn more about how Brady can help you improve your business.