Brady 1" x 25' Label - M4C-1000-423
- Part #:
- M4C-1000-423
30 Years of Service
Brady M4C-1000-423 labels are designed for environments where standard labels fail due to heat, abrasion, or environmental exposure. The glossy polyester surface ensures consistent print clarity, while the permanent adhesive keeps labels in place across a wide range of surfaces.
These Brady labels are commonly used in manufacturing, warehouse operations, and energy applications, including solar panel labeling and equipment identification.
Thermal transfer printing ensures durable output that resists smearing and fading. When used with Brady’s smart-enabled printers, operators benefit from automated setup and reduced calibration time—helping maintain production efficiency.
For complete labeling systems, pair with Brady Barcode Printers and compatible Brady R6002 Ribbon to ensure full-stack performance.
Harsh environment applications require tough materials and Brady’s B-423 polyester stands up to the challenge. Designed to handle the rigors of renewable energy applications, this material is ideal for a wide variety of difficult surfaces in an array of environmental conditions.
| Part Number | M4C-1000-423 |
| Product Number | 177006 |
| UPC | 888434628645 |
| UOM | Cartridge of 25 ft |
| Brand Name | Brady |
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
| Application | Asset Tracking, Barcode Labeling, Circuit Board Labeling, Component and Equipment Labeling, Electrical Labeling, General Identification, Inventory and Inspection Labeling, Solar Panel Labeling, Warehouse Marking |
| Average Outdoor Durability | 1 Year |
| Brady Material Number | B-423 |
| Color | Black on White |
| Compatible Surface Types | High Surface Energy |
| Continuous or Die-cut | Continuous |
| Dimensions (imperial) | 1 in W x 25 ft L |
| Dimensions (metric) | 25,40 mm (W) x 7,62 m (L) |
| Enables Industry Compliance (North America) | Halogen Free (DIN VDE 0472 Part 815) |
| Finish | Gloss |
| Indoor or Outdoor Use | Outdoor Use |
| Industry Compliance CSA | CSA Accepted |
| Industry Compliance UL | UL969 |
| Lab Application | General Laboratory Identification, Vials, Well Plates |
| Lab Environment | Autoclave, Freezer, Hot Water Bath (100°C) |
| Label Properties | Aggressive Adhesive, Harsh Environment, Heat Resistant, Permanent Adhesive |
| Label/Tape Size (imperial) | 1 in W x 25 ft L |
| Label/Tape Size (metric) | 25.40 mm W x 7.62 m L |
| Length (imperial) | 25 ft |
| Length (metric) | 7.62 m |
| Material | Polyester |
| Material Properties | Halogen-free |
| Material Type | Polyester |
| Maximum Service Temperature (°C) | 110 °C |
| Maximum Service Temperature (°F) | 230 °F |
| Minimum Service Temperature (°C) | -70 °C |
| Minimum Service Temperature (°F) | -94 °F |
| Performance Characteristics | Abrasion resistance, Fuel/Oil resistance, High heat resistance, Low temperature resistance |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Cartridge |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Printer Compatibility | BMP41, BMP51, BMP53, M410, M510, M511 |
| Printer and Label Applications | General Identification, Inspection Repair, Rating & Name Plates |
| Printer supply or Pre-printed | Printer supply |
| Resistance Properties | Abrasion-resistant, Chemical-resistant, Corrosion-resistant, Humidity-resistant, UV-resistant, Weather-resistant |
| Ribbon Series | R6200 |
| Roll Length (imperial) | 25 ft |
| Roll Length (metric) | 7.62 m |
| Roll Width (imperial) | 1 in |
| Roll Width (metric) | 25.40 mm |
| SAP B-Number | B-423 |
| SAP Local Description | M4C-1000-423 |
| Service Temperature Range (°C) | -70 °C - 110 °C |
| Service Temperature Range (°F) | -94 °F - 230 °F |
| Smart Cell | Yes |
| Surface | For smooth surfaces |
| Thickness (imperial) | 0.003 in |
| Thickness (metric) | 0.076 mm |
| Trade Name | M410 |
| Vial/Tube Size (metric) | 2 mL |
| Width (imperial) | 1 in |
| Width (metric) | 25.40 mm |
| Contains CA PROP 65 Substance | Yes Contains-Label not req. |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| Contains Heavy Metal(s) | Unavailable |
| EU RoHS Compliance | Pass 2011/65/EU(Pass 2015/863) |
| EU RoHS Compliant | Yes |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |