Huge Inventory / Fast Shipping
Brady V4500 Barcode Scanner - 177233
- Part #:
- 177233
Product Description
V4500 Barcode Scanner
30 Years of Service
Rugged design. Seamless experience. Digitize data capture and automate your workflows with ease and accuracy with the V4500 Barcode Scanner.
| Part Number | 177233 |
| Product Number | 177233 |
| UPC | 888434630631 |
| UOM | Each |
| Brand Name | Brady |
| 1D / 2D Barcode Capability | 2D |
| Accessories Available | Charging station |
| Advanced Data Editing | JavaScript |
| Ambient Light Immunity | Sunlight: Up to 9,000ft-candles/96,890 lux |
| Application | Asset Tracking, Barcode Labeling, Circuit Board Labeling, General Identification |
| Approval/Compliance (EMEA) | CE, UKCA |
| Approved Ship To Countries | Australia, Austria, Belgium, Bosnia and Herzegovina, Bulgaria, Croatia, Cyprus, Czech Republic, Denmark, Estonia, Finland, Germany, Greece, Hungary, Iceland, Ireland, Italy, Kazakhstan, Latvia, Liechtenstein, Lithuania, Luxembourg, Malta, Netherlands, Norway, Poland, Portugal, Romania, Slovak Republic, Slovenia, Spain, Sweden, Switzerland, Turkey, United Kingdom, United States, Canada, Mexico, China, Hong Kong, India, Japan, Malaysia, South Korea, Taiwan |
| Batteries Included | No |
| Battery Type | Rechargeable Lithium-ion Battery |
| Charging Times | Charging over cradle (0 - 100 %) 4 h |
| Color | Blue, Gray, Yellow |
| Communication Interfaces - Charging Station w/BT Radio | RS232, USB 2 (generic HID, HID keyboard, virtual com port) |
| Communication Interfaces - Reader/Scanner Unit | Bluetooth 5 Low Energy (class II) |
| Connectivity Options | Bluetooth 5 Low Energy (class II) |
| Data Parsing | GS1, Driver's licenses and ID Cards (optional license required), HIBC |
| Data Structure Validation | HIBC UDI, ISO 15434, ISO 15418 |
| Decode Capability - 1D | BC412, Codabar, Code 11, Code 128, Code 32, Code 39, Code 93, GS1 DataBar, Hong Kong 2 of 5, IATA 2 of 5, Interleaved 2 of 5, Matrix 2 of 5, MSI Plessey, NEC 2 of 5, Pharmacode, Plessey, Straight 2 of 5, Telepen, UPC / EAN / JAN, Trioptic |
| Decode Capability - 1D Stacked | Codablock F, Code 49, GS1 Composite (CC-A/CC-B/CC-C), MicroPDF, PDF417 |
| Decode Capability - 2D | Aztec Code, Data Matrix, Data Matrix Rectangular Ext'n, GoCode (prorietary--add'l license req'd), Grid Matrix, HanXin Code, Micro QR Code, QR Code, QR Model 1 |
| Decode Capability - Postal | Australian Post, Canada Post, Itelligent Mail, Japan Post, KIX Code, Korea Post, Planet, Post-Net, UK Royal Mail, UPU ID-tags |
| Depth (imperial) | 5.984 in |
| Depth (metric) | 152.00 mm |
| Device Drop Test & Durability | Resistant to 250-lb crushes, Resistant to military-grade shocks (MIL-STD-810G), Resistant to 6-foot drops |
| Dimensions (imperial) | 7.795 in H x 3.386 in W x 5.984 in D |
| Dimensions (metric) | 86,00 mm (W) x 198,00 mm (H) x 152,00 mm (D) |
| Field Selection | High Density or Wide Field |
| Field of View (Horizontal x Vertical) | High Density Field: 30° Horizontal by 20° Vertical, Wide Field: 50° Horizontal by 33.5° Vertical |
| Focal Point (metric) | Approximately 100 mm |
| Height (imperial) | 7.795 in |
| Height (metric) | 198.00 mm |
| Image Output Options | PGM, JPEG |
| Includes | V4500 Barcode Scanner (177233) |
| Industry | Aerospace, Automotive, Electronics, Manufacturing, Warehouse & logistics |
| Ingress Protection Rating | IP65 |
| Number of Scans | Up to 75,000 scans per charge |
| Operating Humidity Range | 5% to 95% (non-condensing) |
| Operating Temperature Range (°C) | -20°C - 50°C |
| Operating Temperature Range (°F) | -4°F - 122°F |
| Optical Resolution | High Density Field: 960 x 640, Wide Field: 960 x 640 |
| Pitch | ± 65° (from front to back) |
| Plug Type | US |
| Portability | Portable |
| Power Requirements | 10 Watts |
| Power Source | Rechargeable Battery |
| Power Supply Voltage | 100 - 240 V @ 50 - 60 Hz |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Barcode Scanner |
| Printer & Device Model Name | V4500 |
| Rotational Tolerance | +/- 180° |
| SAP Local Description | BR-V4500 |
| Sensor | CMOS 1.2 Megapixel |
| Skew | ± 60° from plane parallel to symbol (side-to-side) |
| Storage Temperature Range (°C) | -30°C - 65°C |
| Storage Temperature Range (°F) | -22°F - 150°F |
| Symbol Contrast | 15% minimum reflectance difference |
| Target Beam | Single blue targeting bar |
| Trade Name | V4500 |
| Warranty (APAC) | 3 Years |
| Warranty (EMEA) | 3 Years |
| Warranty (North America) | 3 Years |
| Weight (imperial) | 1.168 lb |
| Weight (metric) | 0.53 kg |
| Width (imperial) | 3.386 in |
| Width (metric) | 86.00 mm |
| Wireless or Wired | Wireless |
| Contains CA PROP 65 Substance | No - Does not contain |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| Contains Heavy Metal(s) | No - Does not contain |
| EU RoHS Compliance | Pass 2011/65/EU(Pass 2015/863) |
| EU RoHS Compliant | Yes |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |