Huge Inventory / Fast Shipping
Brady Ultra Compact Lock Box Accessory - 149173
- Part #:
- 149173
Product Description
12 Ultra Compact Lock Box, Empty
30 Years of Service
The Ultra-Compact Group Lock Box is ideal for group lockout situations with multiple isolation points and employees performing maintenance activities on industrial equipment.
| Part Number | 149173 |
| Product Number | 149173 |
| UPC | 754473588939 |
| UOM | Each |
| Brand Name | Brady |
| Application | Lockout Tagout |
| Approval/Compliance (EMEA) | OSHA 1910.147 |
| Brady Material Number | LOTO-79 |
| Cabinet Mounting Type | Portable, Wall Mounted |
| Coating Material | Nylon |
| Color | Red |
| Depth (imperial) | 2.743 in |
| Depth (metric) | 69.67 mm |
| Dimensions (imperial) | 5.846 in H x 3.95 in W x 2.743 in D |
| Dimensions (metric) | 100,33 mm (W) x 148,49 mm (H) x 69,67 mm (D) |
| Enables Industry Compliance (North America) | OSHA 1910.147 |
| Fits suitable padlocks | Fits SafeKey & traditional padlocks |
| Height (imperial) | 5.846 in |
| Height (metric) | 148.49 mm |
| Includes | (1) Wall Mounting Bracket, (1) Lock Box |
| Industry | Beverage processing, Chemical, Automotive, Construction, Energy utilities, Food processing, Manufacturing, Oil & gas, Process, Pulp & paper |
| Lockout Station Filled or Unfilled | Unfilled |
| Material | Plastic |
| Maximum Number of Padlocks | 12 |
| Maximum Number of Padlocks Stored | 6 |
| Maximum Service Temperature (°C) | 128 °C |
| Maximum Service Temperature (°F) | 262 °F |
| Maximum Shackle Diameter (imperial) | 0.25 in |
| Maximum Shackle Diameter (metric) | 6.35 mm |
| Minimum Service Temperature (°C) | -20 °C |
| Minimum Service Temperature (°F) | -4 °F |
| Number of Components | 1 |
| Number of Holes | 10 |
| Number of Hooks | 3 |
| Portable? | Yes |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Lock Box |
| Product Regulations (EMEA) | ATEX standpoint |
| SAP Local Description | ULTRA COMPACT LOCK BOX, RED |
| Service Temperature Range (°C) | -20 °C - 128 °C |
| Service Temperature Range (°F) | -4 °F - 262 °F |
| Text Language | English, French, Spanish |
| Text Legend | Lock Box |
| Wall-Mountable? | Yes |
| Weight (imperial) | 0.60 lb |
| Weight (metric) | 0.272 kg |
| Width (imperial) | 3.95 in |
| Width (metric) | 100.33 mm |
| Contains CA PROP 65 Substance | No - Does not contain |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| Contains Heavy Metal(s) | No - Does not contain |
| EU RoHS Compliance | Not Applicable |
| EU RoHS Compliant | No |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |