Material:
Metal-detectable Nylon
30 Years of Service
Use these metal detectable tag ties with ToughWash® Metal Detectable Polypropylene (B-869) tags as a metal-detectable solution in harsh washdown environments.
| Part Number | 145589 |
| Product Number | 145589 |
| UPC | 754473544065 |
| UOM | Pack of 100 Each |
| Brand Name | Brady |
| Application | Inspection Tagging |
| Attachment Type | Nylon Ties |
| Color | Green |
| Dimensions (imperial) | 0.18 in W x 7 in L |
| Dimensions (metric) | 4,57 mm (W) x 177,80 mm (L) |
| Length (imperial) | 7 in |
| Length (metric) | 177.80 mm |
| Material | Metal-detectable Nylon |
| Material Type | Nylon |
| Packaging | 100 Pack |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Tag Tie |
| SAP Local Description | METAL DETECTABLE CABLE TIES 100/PK |
| Sales Kit | Yes |
| Tensile Strength (imperial) | 50 lb |
| Tensile Strength (metric) | 22.68 kg |
| Trade Name | ToughWash |
| Type | Not Reusable |
| Width (imperial) | 0.18 in |
| Width (metric) | 4.57 mm |
| Contains CA PROP 65 Substance | No - Does not contain |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| Contains Heavy Metal(s) | No - Does not contain |
| DOT Hazardous Material | No = is not a DOT hazardous material |
| EU RoHS Compliance | Pass 2011/65/EU(Pass 2015/863) |
| EU RoHS Compliant | Yes |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |