Brady 2" x 0.182" PermaSleeve Series Label - B33D-94-2-7641Y
Part #:
B33D-94-2-7641Y
Product Description
Brady, B33D-94-2-7641Y, Label, 2" W, 0.182" H, PermaSleeve Series, Thermal Transfer, 500 Labels per Roll, Yellow
Print Method:
Thermal Transfer
Color:
Yellow
Format:
Roll
Material:
Heat-shrink Polyolefin
Supply Chain Constraints
Avoid Rising Prices & Long Delays >> Learn More
Quantity Discounts
See Pricing
Save 20%
and receive item sooner
Show Me How
Huge Inventory / Fast Shipping
Easy 30 Day Return Policy
Secured Transaction
Discover the
Advanced Automation Difference!
Product Description
  • Compatible with the most stringent requirements in the market today to enhance fire safety needs
  • 2:1 heat-shrink ratio
  • Use with thermal transfer printers and Brady's R6000 series halogen-free ribbon
  • A ribbon is required to print this material. Use Part Number B30-R6000
Key Characteristics
Part NumberB33D-94-2-7641Y
Product Number140919
UPC754473941475
UOMRoll of 500 Each
Brand NameBrady
Specifications
ApplicationElectrical Labeling, Wire and Cable Labeling
Approval/Compliance (EMEA)BS-6853 (1999) Vehicle Category 1A, EN-45545-2, requirement 24, Vehicle Category HL3, Zero Halogen
Brady Material NumberB-7641
ColorYellow
Continuous or Die-cutDie-cut
Diameter as Supplied (imperial)0.094 in
Diameter as Supplied (metric)2.39 mm
Dimensions (imperial)0.182 in H x 2 in W
Dimensions (metric)50,80 mm (W) x 4,62 mm (H)
FinishMatte
Height (imperial)0.182 in
Height (metric)4.62 mm
IndustryAerospace, Electrical, Voice & data communication
Label PropertiesHeat Shrink
MaterialHeat-shrink Polyolefin
Material PropertiesFlame-retardant, Heat-shrinkable, Low-smoke, Zero-halogen
Material TypePolyolefin
Maximum Service Temperature (°C)105 °C
Maximum Service Temperature (°F)221 °F
Maximum Wire Diameter (imperial)0.08 in
Maximum Wire Diameter (metric)2.03 mm
Minimum Service Temperature (°C)-55 °C
Minimum Service Temperature (°F)-67 °F
Minimum Wire Diameter (imperial)0.047 in
Minimum Wire Diameter (metric)1.19 mm
Primary Noun, Basic Function.1Sleeve
Print TechnologyThermal Transfer
Printable SidesDouble-Side Printable
Printer CompatibilityBBP33, i3300, i5300
Printer and Label ApplicationsWire & Cable
Printer supply or Pre-printedPrinter supply
Quantity per Roll500
Quantity per Row1
Recommended RibbonB30-R6000
Recommended Ribbon SeriesR6000HF, R6600
Recovered Diameter (imperial)0.047 in
Recovered Diameter (metric)1.19 mm
Recovered Wall Thickness (imperial)0.024 in
Recovered Wall Thickness (metric)0.61 mm
Ribbon SeriesB30-R6600
Roll Width (imperial)2 in
Roll Width (metric)50.80 mm
SAP B-NumberB-7641
SAP Local DescriptionB33D-94-2-7641Y
Service Temperature Range (°C)-55 °C - 105 °C
Service Temperature Range (°F)-67 °F - 221 °F
Shrink Ratio2:1
Sleeve Size (imperial)0.094 in Dia x 2 in W
Sleeve Size (metric)2.39 mm Dia x 50.80 mm W
Sleeve SlitsNo
Sleeve Width (imperial)2 in
Sleeve Width (metric)50.80 mm
Smart CellYes
Trade NamePermaSleeve
Vertical Repeat (imperial)0.5 in
Vertical Repeat (metric)12.70 mm
Web Width (imperial)3.49 in
Web Width (metric)88.65 mm
Width (imperial)2 in
Width (metric)50.80 mm
Wire Diameter Range (imperial)0.047 in to 0.08 in
Wire Diameter Range (metric)1.19 mm to 2.03 mm
Compliance
Contains CA PROP 65 SubstanceNo - Does not contain
Contains CA PROP 65 Substance (Y/N)N
Contains Heavy Metal(s)Unavailable
DOT Hazardous MaterialNo = is not a DOT hazardous material
EU RoHS CompliancePass 2011/65/EU(Pass 2015/863)
EU RoHS CompliantYes
SDS Safety Data Sheet requiredNo = MSDS/SDS is not required
Detailed Specs
Product Family
PermaSleeve Series
MFG Part Number
B33D-94-2-7641Y
Product Type
Label
Print Method
Thermal Transfer
Label Width
2"
Label Height
0.182"