Brady 15" x 8" Label - V2MS24A
- Part #:
- V2MS24A
30 Years of Service
High visibility signs from Brady® feature bright colors, graphics and pictograms to effectively communicate a safety message or identify the location of a given item.
| Part Number | V2MS24A |
| Product Number | 49420 |
| UPC | 754473494209 |
| UOM | Sign |
| Brand Name | Brady |
| Application | Facility Identification |
| Calculated Sign Shape | V Sign |
| Color | Black on Yellow |
| Corner Type | Square |
| Depth (imperial) | 6 in |
| Depth (metric) | 152.40 mm |
| Dimensions (imperial) | 8 in H x 15 in W x 6 in D |
| Dimensions (metric) | 381,00 mm (W) x 203,20 mm (H) x 152,40 mm (D) |
| Enables Industry Compliance (North America) | GHS, NFPA 704, OSHA 1910.1200 |
| Height (imperial) | 8 in |
| Height (metric) | 203.20 mm |
| Illumination | Not Illuminated |
| Image or Text | Text Only |
| Laminated | Not Laminated |
| Layout | V |
| Material | Acrylic |
| Material Properties | Durable |
| Material Type | Acrylic |
| Meets Industry Standards - Signs | GHS |
| Mounting Type | Mounting Holes |
| Number of Printed Sides | 2 |
| PSPA Photoluminescence Class | Not Rated |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Sign |
| Printer supply or Pre-printed | Pre-printed |
| SAP Local Description | PRINZING SDS SIGN V SIGN |
| Shape | V-Shaped |
| Sign Projection Type | 3-Way |
| Sign Size-General (imperial) | 8 in x 15 in |
| Sign Type | Information |
| Text Language | English |
| Text Legend | MSDS |
| Width (imperial) | 15 in |
| Width (metric) | 381.00 mm |
| Contains CA PROP 65 Substance | No - Does not contain |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| Contains Heavy Metal(s) | Unavailable |
| EU RoHS Compliance | Pass 2011/65/EU(Pass 2015/863) |
| EU RoHS Compliant | Yes |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |
Brady - The Leader in Industrial Labeling Solutions
Brady is a leading global manufacturer of high-performance labels and printing supplies for a wide range of industrial applications. Brady barcode labels are available in a variety of sizes, shapes and colors and are designed to work specifically with Brady label printers.
Brady products are designed to meet the most demanding requirements of industries such as::
Getting the right barcode labels: If you are looking for high-quality, durable labels and printing supplies, then Brady is a great option. Brady offers a wide range of products to meet your needs, and their products are backed by a reputation for quality and customer service.
Where to buy barcode labels and printing supplies?
Contact us today to learn more about how Brady can help you improve your business.