Brady 8" x 4.625" Label - 34814
- Part #:
- 34814
30 Years of Service
Alert your employees to possible hazardous situations in your facility with this Danger sign.
| Part Number | 34814 |
| Product Number | 34814 |
| UPC | 754473348144 |
| UOM | Sign |
| Brand Name | Brady |
| Application | Facility Identification |
| Brady Material Number | B-915 |
| Calculated Sign Shape | Horizontal Rectangle |
| Color | Magenta on Yellow |
| Corner Type | Rounded |
| Dimensions (imperial) | 4.625 in H x 8 in W |
| Dimensions (metric) | 203,20 mm (W) x 117,48 mm (H) |
| Enables Industry Compliance (North America) | ANSI Z53.1-1967, ANSI Z535-2006, OSHA 1910.145 |
| Height (imperial) | 4.625 in |
| Height (metric) | 117.48 mm |
| Image or Text | Image & Text |
| Indoor or Outdoor Use | Outdoor Use |
| Label Properties | Harsh Environment |
| Layout | Landscape |
| Material | Plastic |
| Material Type | Plastic |
| Maximum Service Temperature (°C) | 60 °C |
| Maximum Service Temperature (°F) | 140 °F |
| Meets Industry Standards - Signs | ANSI Z53.1-1967 |
| Minimum Service Temperature (°C) | -40 °C |
| Minimum Service Temperature (°F) | -40 °F |
| Number of Printed Sides | 1 |
| PSPA Photoluminescence Class | Not Rated |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Sign |
| Printer and Label Applications | General Identification |
| Printer supply or Pre-printed | Pre-printed |
| Resistance Properties | Abrasion-resistant, Chemical-resistant |
| SAP B-Number | B-915 |
| SAP Local Description | B915 INSERT SIGN 4 5/8X8 MAG/YEL 1 SIDE |
| Service Temperature Range (°C) | -40 °C - 60 °C |
| Service Temperature Range (°F) | -40 °F - 140 °F |
| Shape | Rectangle |
| Sign Size-General (imperial) | 4.625 in x 8 in |
| Sign Type | Safety |
| Text Language | English |
| Text Legend | GRAVE DANGER VERY HIGH RADIATION AREA |
| Width (imperial) | 8 in |
| Width (metric) | 203.20 mm |
| Contains CA PROP 65 Substance | Yes Contains-Label not req. |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| Contains Heavy Metal(s) | No - Does not contain |
| DOT Hazardous Material | No = is not a DOT hazardous material |
| EU RoHS Compliance | Pass 2011/65/EU(Pass 2015/863) |
| EU RoHS Compliant | Yes |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |
Brady - The Leader in Industrial Labeling Solutions
Brady is a leading global manufacturer of high-performance labels and printing supplies for a wide range of industrial applications. Brady barcode labels are available in a variety of sizes, shapes and colors and are designed to work specifically with Brady label printers.
Brady products are designed to meet the most demanding requirements of industries such as::
Getting the right barcode labels: If you are looking for high-quality, durable labels and printing supplies, then Brady is a great option. Brady offers a wide range of products to meet your needs, and their products are backed by a reputation for quality and customer service.
Where to buy barcode labels and printing supplies?
Contact us today to learn more about how Brady can help you improve your business.