Huge Inventory / Fast Shipping
Brady 10" x 7" Sign - 102455
- Part #:
- 102455
30 Years of Service
Alert your employees to possible hazardous situations in your facility with this Danger sign.
| Part Number | 102455 |
| Product Number | 102455 |
| UPC | 754473009830 |
| UOM | Sign |
| Brand Name | Brady |
| Adhesive Type | Self-Adhesive |
| Application | Facility Identification |
| Calculated Sign Shape | Horizontal Rectangle |
| Color | Black, Red on White |
| Corner Type | Square |
| Country | CA, MX, US |
| Dimensions (imperial) | 7 in H x 10 in W |
| Dimensions (metric) | 254,00 mm (W) x 177,80 mm (H) |
| Header | DANGER |
| Height (imperial) | 7 in |
| Height (metric) | 177.80 mm |
| Illumination | Glow in the Dark |
| Image or Text | Text Only |
| Laminated | Not Laminated |
| Layout | Landscape |
| Material | Self-cling Vinyl |
| Material Properties | Easy to Apply, Flexible |
| Material Type | Vinyl |
| PSPA Photoluminescence Class | Not Rated |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Sign |
| Printer supply or Pre-printed | Pre-printed |
| Reflective Type | Diamond-grade |
| SAP Local Description | SELF STICKING 3 IN 1 SGNS 7X10 RED,BLK/W |
| Shape | Rectangle |
| Sign Size-General (imperial) | 7 in x 10 in |
| Sign Type | Admittance and Exit |
| Text Language | English |
| Text Legend | UNAUTHORIZED PERSONNEL KEEP OUT |
| Width (imperial) | 10 in |
| Width (metric) | 254.00 mm |
| Contains CA PROP 65 Substance | No - Does not contain |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| EU RoHS Compliance | Not Applicable |
| EU RoHS Compliant | No |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |
Brady - The Leader in Industrial Labeling Solutions
Brady is a leading global manufacturer of high-performance labels and printing supplies for a wide range of industrial applications. Brady barcode labels are available in a variety of sizes, shapes and colors and are designed to work specifically with Brady label printers.
Brady products are designed to meet the most demanding requirements of industries such as::
Getting the right barcode labels: If you are looking for high-quality, durable labels and printing supplies, then Brady is a great option. Brady offers a wide range of products to meet your needs, and their products are backed by a reputation for quality and customer service.
Where to buy barcode labels and printing supplies?
Contact us today to learn more about how Brady can help you improve your business.