Brady Label - PS-C-187-YL-J
- Part #:
- PS-C-187-YL-J
30 Years of Service
| Part Number | PS-C-187-YL-J |
| Product Number | 131281 |
| UPC | 662820997085 |
| UOM | Roll of 200 ft |
| Brand Name | Brady |
| Application | Wire and Cable Labeling |
| Brady Material Number | B-342 |
| Bulk Part | Bulk Part |
| Color | Yellow |
| Continuous or Die-cut | Continuous |
| Core Diameter (imperial) | 1.625 in |
| Core Diameter (metric) | 41.28 mm |
| Diameter as Supplied (imperial) | 0.187 in |
| Diameter as Supplied (metric) | 4.75 mm |
| Dimensions (imperial) | 0.335 in H x 200 ft L |
| Dimensions (metric) | 8,51 mm (H) x 60,96 m (L) |
| Finish | Matte |
| Height (imperial) | 0.335 in |
| Height (metric) | 8.51 mm |
| Industry Compliance UL | UL224 |
| Label Properties | Heat Shrink |
| Length (imperial) | 200 ft |
| Length (metric) | 60.96 m |
| Material | Heat-shrink Polyolefin |
| Material Properties | Flame-retardant, Heat-shrinkable |
| Material Type | Polyolefin |
| Maximum Service Temperature (°C) | 135 °C |
| Maximum Service Temperature (°F) | 275 °F |
| Maximum Wire Diameter (imperial) | 0.15 in |
| Maximum Wire Diameter (metric) | 3.81 mm |
| Maximum Wire Gauge | 10 AWG |
| Minimum Service Temperature (°C) | -55 °C |
| Minimum Service Temperature (°F) | -67 °F |
| Minimum Wire Diameter (imperial) | 0.062 in |
| Minimum Wire Diameter (metric) | 1.57 mm |
| Minimum Wire Gauge | 20 AWG |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Sleeve |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Printable Sides | Single-Side Printable |
| Printer Compatibility | BBP12, BBP72, i5100, i7100, i7500, PR Plus, IP Series, THT 3 in Core Printers |
| Printer and Label Applications | Wire & Cable |
| Printer supply or Pre-printed | Printer supply |
| Recommended Ribbon | i75-R6606, IP-R6606, R6606 |
| Recommended Ribbon Series | R4300, R5000, R6600 |
| Recovered Diameter (imperial) | 0.062 in |
| Recovered Diameter (metric) | 1.57 mm |
| Recovered Wall Thickness (imperial) | 0.02 in |
| Recovered Wall Thickness (metric) | 0.51 mm |
| Resistance Properties | Chemical-resistant, Smear-resistant |
| Ribbon Series | R4300 |
| Roll Length (imperial) | 200 ft |
| Roll Length (metric) | 60.96 m |
| SAP B-Number | B-342 |
| SAP Local Description | PS-C-187-YL-J |
| Service Temperature Range (°C) | -55 °C - 135 °C |
| Service Temperature Range (°F) | -67 °F - 275 °F |
| Shrink Ratio | 3:1 |
| Sleeve Size (imperial) | 0.187 in Dia x 200 ft L |
| Sleeve Size (metric) | 4.75 mm Dia x 60.96 m L |
| Smart Cell | No |
| Trade Name | PermaSleeve |
| Wire Diameter Range (imperial) | 0.062 in to 0.15 in |
| Wire Diameter Range (metric) | 1.57 mm to 3.81 mm |
| Wire Gauge Range | 20 AWG - 10 AWG |