Brady 6.5" x 1" Label - 149846
- Part #:
- 149846
30 Years of Service
Make sure your newly installed solar panel system is compliant with NEC standards by identifying all areas of potential hazard with pre-printed solar warning labels.
| Part Number | 149846 |
| Product Number | 149846 |
| UPC | 754473613532 |
| UOM | Pack of 25 Labels |
| Brand Name | Brady |
| Adhesive Type | Acrylic |
| Application | Facility Identification, Safety Identification |
| Brady Material Number | B-921 |
| Calculated Sign Shape | Horizontal Rectangle |
| Color | Red on Reflective |
| Compatible Surface Types | Curved, General |
| Corner Type | Square |
| Dimensions (imperial) | 1 in H x 6.5 in W |
| Dimensions (metric) | 165,10 mm (W) x 25,40 mm (H) |
| Finish | Gloss |
| Height (imperial) | 1 in |
| Height (metric) | 25.40 mm |
| Image or Text | Text Only |
| Indoor or Outdoor Use | Outdoor Use |
| Layout | Landscape |
| Material | Acrylic |
| Material Properties | Reflective |
| Material Type | Acrylic |
| Maximum Service Temperature (°C) | 82 °C |
| Maximum Service Temperature (°F) | 180 °F |
| Minimum Service Temperature (°C) | -40 °C |
| Minimum Service Temperature (°F) | 40 °F |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Label |
| Printer and Label Applications | Electrical |
| Printer supply or Pre-printed | Pre-printed |
| Reflective Type | Reflective |
| SAP B-Number | B-921 |
| SAP Local Description | B921 1X6.5 SOLAR MAIN AC DISC 25/PK |
| Service Temperature Range (°C) | -40 °C - 82 °C |
| Service Temperature Range (°F) | 40 °F - 180 °F |
| Shape | Rectangle |
| Sign Size-General (imperial) | 1 in x 6.5 in |
| Sign Type | Warning |
| Text Language | English |
| Text Legend | MAIN PHOTOVOLTAIC SYSTEM AC DISCONNECT |
| Thickness (imperial) | 0.012 in |
| Thickness (metric) | 0.3 mm |
| Width (imperial) | 6.5 in |
| Width (metric) | 165.10 mm |
| Contains CA PROP 65 Substance | Yes Contains-Label not req. |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| DOT Hazardous Material | No = is not a DOT hazardous material |
| EU RoHS Compliance | Pass 2011/65/EU(Pass 2015/863) |
| EU RoHS Compliant | Yes |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |
Brady - The Leader in Industrial Labeling Solutions
Brady is a leading global manufacturer of high-performance labels and printing supplies for a wide range of industrial applications. Brady barcode labels are available in a variety of sizes, shapes and colors and are designed to work specifically with Brady label printers.
Brady products are designed to meet the most demanding requirements of industries such as::
Getting the right barcode labels: If you are looking for high-quality, durable labels and printing supplies, then Brady is a great option. Brady offers a wide range of products to meet your needs, and their products are backed by a reputation for quality and customer service.
Where to buy barcode labels and printing supplies?
Contact us today to learn more about how Brady can help you improve your business.