Brady 3" x 0.75" Label - M5-12-109
- Part #:
- M5-12-109
30 Years of Service
Tag multiconductor cables and other equipment with the B-109 durable non-adhesive polyethylene tag material. Use with a Brady portable label printer to print almost anywhere.
| Part Number | M5-12-109 |
| Product Number | 170850 |
| UPC | 888434592779 |
| UOM | Cartridge of 80 Tags |
| Brand Name | Brady |
| Application | Data and Telecommunications Labeling, Wire and Cable Labeling, Inventory and Inspection Labeling, Lockout Tagout, Safety Identification, Wire and Cable Labeling |
| Brady Material Number | B-109 |
| Color | Black on White |
| Continuous or Die-cut | Die-cut |
| Dimensions (imperial) | 0.75 in H x 3 in W |
| Dimensions (metric) | 76,20 mm (W) x 19,05 mm (H) |
| Enables Industry Compliance (North America) | ASTM D 1000, ASTM D 1938, ASTM G 115, ASTM G 155, RoHS compliant to 2005/618/EC MCV amendment to RoHS Directive 2002/95/EC |
| Finish | Matte |
| Flame Retardant? | No |
| Height (imperial) | 0.75 in |
| Height (metric) | 19.05 mm |
| Hole Inside Diameter (imperial) | 0.22 x 0.062 in |
| Hole Inside Diameter (metric) | 5.59 x 1.58 mm |
| Hole Shape | Oval |
| Indoor or Outdoor Use | Indoor/Outdoor Use |
| Industry | Aerospace, Defense, Electrical, Mass transit, Voice & data communication |
| Label/Tape Size (imperial) | 0.75 in H x 3 in W |
| Material | Polyethylene |
| Material Type | Polyethylene |
| Maximum Service Temperature (°C) | 49 °C |
| Maximum Service Temperature (°F) | 120 °F |
| Minimum Service Temperature (°C) | -40 °C |
| Minimum Service Temperature (°F) | -40 °F |
| Number of Holes | 4 |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Tag |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Printable Area Dimensions (imperial) | 0.75 in H x 2.2 in W |
| Printable Area Dimensions (metric) | 55.88 mm W x 19.05 mm H |
| Printable Area Height (imperial) | 0.75 in |
| Printable Area Height (metric) | 19.05 mm |
| Printable Area Width (imperial) | 2.2 in |
| Printable Area Width (metric) | 55.88 mm |
| Printer Compatibility | BMP51, BMP53, M511, M510 |
| Printer and Label Applications | Electrical, Wire & Cable |
| Printer supply or Pre-printed | Printer supply |
| Quantity per Roll | 80 |
| Quantity per Row | 1 |
| Resistance Properties | Chemical-resistant, Humidity-resistant, Tear-resistant, UV-resistant, Weather-resistant |
| Ribbon Series | R4300 |
| SAP B-Number | B-109 |
| SAP Local Description | M5-12-109 |
| Service Temperature Range (°C) | -40 °C - 49 °C |
| Service Temperature Range (°F) | -40 °F - 120 °F |
| Shape | Rectangle |
| Smart Cell | Yes |
| Thickness (imperial) | 0.0085 in |
| Thickness (metric) | 0.216 mm |
| Total Quantity | 80 |
| Voice/Data Application | Communication Cables |
| Web Width (imperial) | 3 in |
| Web Width (metric) | 101.60 mm |
| Width (imperial) | 3 in |
| Width (metric) | 76.20 mm |
| Contains CA PROP 65 Substance | Yes Contains-Label not req. |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| Contains Heavy Metal(s) | No - Does not contain |
| EU RoHS Compliance | Pass 2011/65/EU(Pass 2015/863) |
| EU RoHS Compliant | Yes |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |
Brady - The Leader in Industrial Labeling Solutions
Brady is a leading global manufacturer of high-performance labels and printing supplies for a wide range of industrial applications. Brady barcode labels are available in a variety of sizes, shapes and colors and are designed to work specifically with Brady label printers.
Brady products are designed to meet the most demanding requirements of industries such as::
Getting the right barcode labels: If you are looking for high-quality, durable labels and printing supplies, then Brady is a great option. Brady offers a wide range of products to meet your needs, and their products are backed by a reputation for quality and customer service.
Where to buy barcode labels and printing supplies?
Contact us today to learn more about how Brady can help you improve your business.