Brady 19" x 12" Label - 65903
- Part #:
- 65903
30 Years of Service
Make sure your employees know where to find confined space permits when they need them with our sign/permit holder.
| Part Number | 65903 |
| Product Number | 65903 |
| UPC | 754473659035 |
| UOM | Each |
| Brand Name | Brady |
| Color | Black, Red on White |
| Dimensions (imperial) | 12 in H x 19 in W |
| Dimensions (metric) | 482,60 mm (W) x 304,80 mm (H) |
| Height (imperial) | 12 in |
| Height (metric) | 304.80 mm |
| Label Holder Loading Orientation | Horizontally |
| Material | Polycarbonate |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Sign Holder |
| SAP Local Description | CONFINED SPACE SIGN/PERMIT HOLDER |
| Width (imperial) | 19 in |
| Width (metric) | 482.60 mm |
| Contains 3TG Mineral | Not Applicable |
| Contains CA PROP 65 Substance | No - Does not contain |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| Contains Heavy Metal(s) | No - Does not contain |
| DOT Hazardous Material | No = is not a DOT hazardous material |
| EU RoHS Compliance | Pass 2011/65/EU(Pass 2015/863) |
| EU RoHS Compliant | Yes |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |
Brady - The Leader in Industrial Labeling Solutions
Brady is a leading global manufacturer of high-performance labels and printing supplies for a wide range of industrial applications. Brady barcode labels are available in a variety of sizes, shapes and colors and are designed to work specifically with Brady label printers.
Brady products are designed to meet the most demanding requirements of industries such as::
Getting the right barcode labels: If you are looking for high-quality, durable labels and printing supplies, then Brady is a great option. Brady offers a wide range of products to meet your needs, and their products are backed by a reputation for quality and customer service.
Where to buy barcode labels and printing supplies?
Contact us today to learn more about how Brady can help you improve your business.