Brady 4" x 4" Label - 121195
- Part #:
- 121195
30 Years of Service
This B-7541 material is a surface printed white polyester film with a permanent, acrylic based, pressure sensitive adhesive and overlaminated with a clear polyester film.
| Part Number | 121195 |
| Product Number | 121195 |
| UPC | 662820547235 |
| UOM | Roll of 250 Labels |
| Brand Name | Brady |
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
| Application | Facility Identification, Hazard Communication Identification, Safety Identification |
| Brady Material Number | B-7541 |
| Calculated Sign Shape | Square |
| Color | Black, Red on White |
| Compatible Surface Types | Low Surface Energy |
| Corner Type | Square |
| Dimensions (imperial) | 4 in H x 4 in W |
| Dimensions (metric) | 101,60 mm (W) x 101,60 mm (H) |
| Enables Industry Compliance (North America) | GHS, NFPA 704, OSHA 1910.1200 |
| Finish | Gloss |
| Height (imperial) | 4 in |
| Height (metric) | 101.60 mm |
| Illumination | Not Illuminated |
| Image or Text | Image Only |
| Label Properties | Aggressive Adhesive, Permanent Adhesive |
| Laminated | Laminated |
| Material | Laminated Polyester |
| Material Type | Polyester |
| Maximum Service Temperature (°C) | 110 °C |
| Maximum Service Temperature (°F) | 230 °F |
| Minimum Application Temperature (°C) | 10 °C |
| Minimum Application Temperature (°F) | 50 °F |
| Minimum Service Temperature (°C) | -40 °C |
| Minimum Service Temperature (°F) | -40 °F |
| PSPA Photoluminescence Class | Not Rated |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Label |
| Printer and Label Applications | Hazardous Materials |
| Printer supply or Pre-printed | Pre-printed |
| Resistance Properties | Chemical-resistant, Humidity-resistant, UV-resistant |
| SAP B-Number | B-7541 |
| SAP Local Description | PIC 1807-100x100-B7541-RLL-DC |
| Service Temperature Range (°C) | -40 °C - 110 °C |
| Service Temperature Range (°F) | -40 °F - 230 °F |
| Shape | Square |
| Sign Size-General (imperial) | 4 in x 4 in |
| Sign Type | Hazardous Substance - GHS |
| Text Language | No text |
| Thickness (imperial) | 0.0039 in |
| Thickness (metric) | 0.099 mm |
| Width (imperial) | 4 in |
| Width (metric) | 101.60 mm |
| Contains CA PROP 65 Substance | Yes Contains-Label not req. |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| Contains Heavy Metal(s) | Unavailable |
| DOT Hazardous Material | No = is not a DOT hazardous material |
| EU RoHS Compliance | Not Applicable |
| EU RoHS Compliant | No |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |
Brady - The Leader in Industrial Labeling Solutions
Brady is a leading global manufacturer of high-performance labels and printing supplies for a wide range of industrial applications. Brady barcode labels are available in a variety of sizes, shapes and colors and are designed to work specifically with Brady label printers.
Brady products are designed to meet the most demanding requirements of industries such as::
Getting the right barcode labels: If you are looking for high-quality, durable labels and printing supplies, then Brady is a great option. Brady offers a wide range of products to meet your needs, and their products are backed by a reputation for quality and customer service.
Where to buy barcode labels and printing supplies?
Contact us today to learn more about how Brady can help you improve your business.