Brady 2" x Label - 49557
- Part #:
- 49557
30 Years of Service
Pressure Sensitive Vinyl (B-946) is an indoor/outdoor marking film ideal for pipe marking, arrow tape, vehicle placards, pedestal markers, warning panels and safety signs.
| Part Number | 49557 |
| Product Number | 49557 |
| UPC | 754473495572 |
| UOM | Card of 4 Labels |
| Brand Name | Brady |
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
| Application | Facility Identification |
| Brady Material Number | B-946 |
| Calculated Sign Shape | Circle |
| Color | Green on White |
| Compatible Surface Types | General |
| Diameter (imperial) | 2 in |
| Diameter (metric) | 50.80 mm |
| Dimensions (imperial) | 2 in Dia |
| Dimensions (metric) | 50,80 mm (Dia) |
| Finish | Gloss |
| Image or Text | Image & Text |
| Indoor or Outdoor Use | Outdoor Use |
| Label Properties | Aggressive Adhesive, Permanent Adhesive |
| Material | Vinyl |
| Material Type | Vinyl |
| Maximum Service Temperature (°C) | 82 °C |
| Maximum Service Temperature (°F) | 180 °F |
| Minimum Application Temperature (°C) | -18 °C |
| Minimum Application Temperature (°F) | 0 °F |
| Minimum Service Temperature (°C) | -40 °C |
| Minimum Service Temperature (°F) | -40 °F |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Label |
| Printer and Label Applications | Safety |
| Printer supply or Pre-printed | Pre-printed |
| SAP B-Number | B-946 |
| SAP Local Description | HARD HAT EMBLEM |
| Service Temperature Range (°C) | -40 °C - 82 °C |
| Service Temperature Range (°F) | -40 °F - 180 °F |
| Shape | Circle |
| Sign Size-General (imperial) | 2 in Dia |
| Sign Type | Safety |
| Text Language | English |
| Text Legend | SAFE DRIVER |
| Thickness (imperial) | 0.004 in |
| Thickness (metric) | 0.102 mm |
| Contains CA PROP 65 Substance | Yes Contains-Label not req. |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| Contains Heavy Metal(s) | Unavailable |
| EU RoHS Compliance | Pass 2011/65/EU(Pass 2015/863) |
| EU RoHS Compliant | Yes |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |
Brady - The Leader in Industrial Labeling Solutions
Brady is a leading global manufacturer of high-performance labels and printing supplies for a wide range of industrial applications. Brady barcode labels are available in a variety of sizes, shapes and colors and are designed to work specifically with Brady label printers.
Brady products are designed to meet the most demanding requirements of industries such as::
Getting the right barcode labels: If you are looking for high-quality, durable labels and printing supplies, then Brady is a great option. Brady offers a wide range of products to meet your needs, and their products are backed by a reputation for quality and customer service.
Where to buy barcode labels and printing supplies?
Contact us today to learn more about how Brady can help you improve your business.