Huge Inventory / Fast Shipping
Brady Circuit Breaker Board - 3070
- Part #:
- 3070
Product Description
Circuit Breaker Board, 8 in H x 6.25 in W x 2.75 in D
30 Years of Service
Lockout tagout stations from Brady® ensure that lockout devices are properly stored and always accessible when needed.
| Part Number | 3070 |
| Product Number | 3070 |
| UPC | 754473459871 |
| UOM | Each |
| Brand Name | Brady |
| Application | Lockout Tagout |
| Cabinet Mounting Type | Wall Mounted |
| Color | Red on White |
| Depth (imperial) | 2.75 in |
| Depth (metric) | 69.85 mm |
| Dimensions (imperial) | 8 in H x 6.25 in W x 2.75 in D |
| Dimensions (metric) | 158,75 mm (W) x 203,20 mm (H) x 69,85 mm (D) |
| Height (imperial) | 8 in |
| Height (metric) | 203.20 mm |
| Industry | Beverage processing, Chemical, Automotive, Construction, Energy utilities, Food processing, Manufacturing, Oil & gas, Process, Pulp & paper |
| Lockout Station Filled or Unfilled | Unfilled |
| Material | Plastic |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Lockout Station |
| SAP Local Description | PRINZING CIRCUIT BREAKER BOARD ONLY |
| Text Language | English |
| Text Legend | CIRCUIT BREAKER LOCKOUT EQUIPMENT |
| Width (imperial) | 6.25 in |
| Width (metric) | 158.75 mm |
| Contains CA PROP 65 Substance | No - Does not contain |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| Contains Heavy Metal(s) | Unavailable |
| EU RoHS Compliance | Not Applicable |
| EU RoHS Compliant | No |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |