Huge Inventory / Fast Shipping
Brady Accessory - FW487204-Y
- Part #:
- FW487204-Y
Product Description
Foam Wall Spill Berm, 48 in x 72 in x 4 in
30 Years of Service
Featuring easy set up and deployment, spill berms from SPC® Absorbents are both light weight and rugged enough to handle daily wear and tear from forklifts and trucks.
| Part Number | FW487204-Y |
| Product Number | 148834 |
| UPC | 662706904855 |
| UOM | Each |
| Brand Name | Brady SPC Absorbents |
| Application | Absorbents and Spill Control |
| Class | Spill Containment |
| Color | Yellow |
| Dimensions (imperial) | 4 in H x 72 in W x 4 ft L |
| Dimensions (metric) | 182,88 cm (W) x 10,16 cm (H) x 1,22 m (L) |
| Height (imperial) | 4 in |
| Height (metric) | 10.16 cm |
| Length (imperial) | 4 ft |
| Length (metric) | 1.22 m |
| Material | PVC |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Spill Containment Berm |
| SAP Local Description | (BERM) FOAM 48 inX72 inX4 in, 22OZ. YEL |
| Sump Capacity (imperial) | 54 gal (US) |
| Sump Capacity (metric) | 204.41 l |
| Type | Foam Spill Berm |
| Width (imperial) | 72 in |
| Width (metric) | 182.88 cm |
| Contains CA PROP 65 Substance | No - Does not contain |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| EU RoHS Compliance | Pass 2011/65/EU(Pass 2015/863) |
| EU RoHS Compliant | Yes |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |