Brady 1.5" x 0.625" Label - LID-2
- Part #:
- LID-2
30 Years of Service
Keep track of which padlocks belong to your employees with these lock identifier labels.
| Part Number | LID-2 |
| Product Number | 45584 |
| UPC | 754473455842 |
| UOM | Sheet of 14 Labels |
| Brand Name | Brady |
| Adhesive Type | Self-Adhesive |
| Application | Lockout Tagout |
| Calculated Sign Shape | Horizontal Rectangle |
| Color | Black on White |
| Corner Type | Square |
| Dimensions (imperial) | 0.625 in H x 1.5 in W |
| Dimensions (metric) | 38,10 mm (W) x 15,88 mm (H) |
| Enables Industry Compliance (North America) | ANSI Z53.1-1967, ANSI Z535-2006, OSHA 1910.145, OSHA 1910.147 |
| Height (imperial) | 0.625 in |
| Height (metric) | 15.88 mm |
| Illumination | Not Illuminated |
| Image or Text | Text Only |
| Label Properties | Standard High Quality |
| Laminated | Not Laminated |
| Layout | Landscape |
| Material Properties | Easy to Apply, Flexible |
| PSPA Photoluminescence Class | Not Rated |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Label |
| Printer and Label Applications | General Identification |
| Printer supply or Pre-printed | Pre-printed |
| SAP Local Description | LOCKOUT IDENTIFIER LABEL, 14/SHT |
| Shape | Rectangle |
| Sign Size-General (imperial) | 0.625 in x 1.5 in |
| Sign Type | Information |
| Text Language | English |
| Text Legend | LOCKOUT I.D. DO NOT REMOVE NAME_____________DATE__________ |
| Width (imperial) | 1.5 in |
| Width (metric) | 38.10 mm |
| Contains 3TG Mineral | Not Applicable |
| Contains CA PROP 65 Substance | No - Does not contain |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| DOT Hazardous Material | No = is not a DOT hazardous material |
| EU RoHS Compliance | Pass 2011/65/EU(Pass 2015/863) |
| EU RoHS Compliant | Yes |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |
Brady - The Leader in Industrial Labeling Solutions
Brady is a leading global manufacturer of high-performance labels and printing supplies for a wide range of industrial applications. Brady barcode labels are available in a variety of sizes, shapes and colors and are designed to work specifically with Brady label printers.
Brady products are designed to meet the most demanding requirements of industries such as::
Getting the right barcode labels: If you are looking for high-quality, durable labels and printing supplies, then Brady is a great option. Brady offers a wide range of products to meet your needs, and their products are backed by a reputation for quality and customer service.
Where to buy barcode labels and printing supplies?
Contact us today to learn more about how Brady can help you improve your business.