Brady 1.5" x 0.625" Label - 82590
- Part #:
- 82590
30 Years of Service
Write-On Inspection Labels from Brady® provide easy identification for calibration, testing, and repair of tools and equipment.
| Part Number | 82590 |
| Product Number | 82590 |
| UPC | 754473825904 |
| UOM | Pack of 364 Labels |
| Brand Name | Brady |
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
| Application | Inventory and Inspection Labeling, General Identification, Safety Identification |
| Brady Material Number | B-747A |
| Cards or Sheets per Pack | 14 |
| Color | Red on White |
| Compatible Surface Types | High Surface Energy |
| Corner Type | Square |
| Dimensions (imperial) | 0.625 in H x 1.5 in W |
| Dimensions (metric) | 38,10 mm (W) x 15,88 mm (H) |
| Finish | Matte |
| Height (imperial) | 0.625 in |
| Height (metric) | 15.88 mm |
| Image or Text | Text Only |
| Label Properties | Permanent Adhesive |
| Material | Polyester |
| Material Properties | Laser Toner-receptive |
| Material Type | Polyester |
| Maximum Service Temperature (°C) | 130 °C |
| Maximum Service Temperature (°F) | 266 °F |
| Minimum Service Temperature (°C) | -40 °C |
| Minimum Service Temperature (°F) | -40 °F |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Label |
| Printer and Label Applications | Inspection Repair |
| Printer supply or Pre-printed | Pre-printed |
| Quantity per Card or Sheet | 26 |
| Resistance Properties | Abrasion-resistant, Chemical-resistant, High Temperature-resistant, Smear-resistant |
| SAP B-Number | B-747A |
| SAP Local Description | B747, 5/8 inX1-1/2 in, RED/WHT, DO NOT USE |
| Service Temperature Range (°C) | -40 °C - 130 °C |
| Service Temperature Range (°F) | -40 °F - 266 °F |
| Shape | Rectangle |
| Text Language | English |
| Text Legend | DO NOT USE AFTER DATE: |
| Thickness (imperial) | 0.0035 in |
| Thickness (metric) | 0.090 mm |
| Total Quantity | 364 |
| Width (imperial) | 1.5 in |
| Width (metric) | 38.10 mm |
| Write-On Area? | Yes |
| Contains CA PROP 65 Substance | Yes Contains-Label not req. |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| Contains Heavy Metal(s) | Unavailable |
| DOT Hazardous Material | No = is not a DOT hazardous material |
| EU RoHS Compliance | Pass 2011/65/EU(Pass 2015/863) |
| EU RoHS Compliant | Yes |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |
Brady - The Leader in Industrial Labeling Solutions
Brady is a leading global manufacturer of high-performance labels and printing supplies for a wide range of industrial applications. Brady barcode labels are available in a variety of sizes, shapes and colors and are designed to work specifically with Brady label printers.
Brady products are designed to meet the most demanding requirements of industries such as::
Getting the right barcode labels: If you are looking for high-quality, durable labels and printing supplies, then Brady is a great option. Brady offers a wide range of products to meet your needs, and their products are backed by a reputation for quality and customer service.
Where to buy barcode labels and printing supplies?
Contact us today to learn more about how Brady can help you improve your business.