Brady 1.5" x 0.625" Label - 42221
- Part #:
- 42221
30 Years of Service
Write-On Inspection Labels from Brady® provide easy identification for calibration, testing, and repair of tools and equipment.
| Part Number | 42221 |
| Product Number | 42221 |
| UPC | 754473422219 |
| UOM | Pack of 364 Labels |
| Brand Name | Brady |
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
| Application | Facility Identification |
| Brady Material Number | B-747A |
| Calculated Sign Shape | Horizontal Rectangle |
| Color | Black on White |
| Compatible Surface Types | High Surface Energy |
| Corner Type | Square |
| Dimensions (imperial) | 0.625 in H x 1.5 in W |
| Dimensions (metric) | 38,10 mm (W) x 15,88 mm (H) |
| Enables Industry Compliance (North America) | ANSI Z53.1-1967, ANSI Z535-2006, OSHA 1910.145, OSHA 1926.200 |
| Finish | Matte |
| Height (imperial) | 0.625 in |
| Height (metric) | 15.88 mm |
| Illumination | Not Illuminated |
| Image or Text | Text Only |
| Label Properties | Permanent Adhesive |
| Laminated | Not Laminated |
| Layout | Landscape |
| Material | Polyester |
| Material Properties | Laser Toner-receptive |
| Material Type | Polyester |
| Maximum Service Temperature (°C) | 130 °C |
| Maximum Service Temperature (°F) | 266 °F |
| Meets Industry Standards - Signs | ANSI Z53.1-1967 |
| Minimum Service Temperature (°C) | -40 °C |
| Minimum Service Temperature (°F) | -40 °F |
| PSPA Photoluminescence Class | Not Rated |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Label |
| Printer and Label Applications | Circuit Board, General Identification, Rating & Name Plates |
| Printer supply or Pre-printed | Pre-printed |
| SAP B-Number | B-747A |
| SAP Local Description | B747,5/8 inX1-1/2 in, BLK/WHT, MAINTENANCE |
| Service Temperature Range (°C) | -40 °C - 130 °C |
| Service Temperature Range (°F) | -40 °F - 266 °F |
| Shape | Rectangle |
| Sign Size-General (imperial) | 0.625 in x 1.5 in |
| Sign Type | Safety |
| Text Language | English |
| Text Legend | MAINTENANCE BY: DATE: |
| Thickness (imperial) | 0.0035 in |
| Thickness (metric) | 0.090 mm |
| Width (imperial) | 1.5 in |
| Width (metric) | 38.10 mm |
| Contains CA PROP 65 Substance | Yes Contains-Label not req. |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| DOT Hazardous Material | No = is not a DOT hazardous material |
| EU RoHS Compliance | Pass 2011/65/EU(Pass 2015/863) |
| EU RoHS Compliant | Yes |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |
Brady - The Leader in Industrial Labeling Solutions
Brady is a leading global manufacturer of high-performance labels and printing supplies for a wide range of industrial applications. Brady barcode labels are available in a variety of sizes, shapes and colors and are designed to work specifically with Brady label printers.
Brady products are designed to meet the most demanding requirements of industries such as::
Getting the right barcode labels: If you are looking for high-quality, durable labels and printing supplies, then Brady is a great option. Brady offers a wide range of products to meet your needs, and their products are backed by a reputation for quality and customer service.
Where to buy barcode labels and printing supplies?
Contact us today to learn more about how Brady can help you improve your business.