Brady 1.5" x 0.625" Label - 152583
- Part #:
- 152583
30 Years of Service
These labels let everyone know who has been vaccinated. They help identify individuals quickly, and can be used in offices, hospitals and institutions, plus retail and industrial settings.
| Part Number | 152583 |
| Product Number | 152583 |
| UPC | 888434559734 |
| UOM | Pack of 364 Labels |
| Brand Name | Brady |
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
| Application | General Identification |
| Brady Material Number | B-747A |
| Calculated Sign Shape | Horizontal Rectangle |
| Color | Green on White |
| Compatible Surface Types | High Surface Energy |
| Corner Type | Square |
| Dimensions (imperial) | 0.625 in H x 1.5 in W |
| Dimensions (metric) | 38,10 mm (W) x 15,88 mm (H) |
| Finish | Matte |
| Height (imperial) | 0.625 in |
| Height (metric) | 15.88 mm |
| Illumination | Not Illuminated |
| Image or Text | Text Only |
| Laminated | Not Laminated |
| Layout | Landscape |
| Material | Polyester |
| Material Properties | Laser Toner-receptive |
| Material Type | Polyester |
| Maximum Service Temperature (°C) | 130 °C |
| Maximum Service Temperature (°F) | 266 °F |
| Minimum Service Temperature (°C) | -40 °C |
| Minimum Service Temperature (°F) | -40 °F |
| PSPA Photoluminescence Class | Not Rated |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Sign |
| Printer supply or Pre-printed | Pre-printed |
| Resistance Properties | Abrasion-resistant, Chemical-resistant |
| SAP B-Number | B-747 |
| SAP Local Description | B747, 5/8 inX1-1/2 GRN/WHT VACCINATED |
| Service Temperature Range (°C) | -40 °C - 130 °C |
| Service Temperature Range (°F) | -40 °F - 266 °F |
| Shape | Rectangle |
| Sign Size-General (imperial) | 0.625 in x 1.5 in |
| Sign Type | Personal Protection (PPE) |
| Text Language | English |
| Text Legend | Vaccinated |
| Thickness (imperial) | 0.0035 in |
| Thickness (metric) | 0.090 mm |
| Width (imperial) | 1.5 in |
| Width (metric) | 38.10 mm |
| Contains CA PROP 65 Substance | Yes Contains-Label not req. |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| Contains Heavy Metal(s) | No - Does not contain |
| EU RoHS Compliance | Pass 2011/65/EU(Pass 2015/863) |
| EU RoHS Compliant | Yes |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |
Brady - The Leader in Industrial Labeling Solutions
Brady is a leading global manufacturer of high-performance labels and printing supplies for a wide range of industrial applications. Brady barcode labels are available in a variety of sizes, shapes and colors and are designed to work specifically with Brady label printers.
Brady products are designed to meet the most demanding requirements of industries such as::
Getting the right barcode labels: If you are looking for high-quality, durable labels and printing supplies, then Brady is a great option. Brady offers a wide range of products to meet your needs, and their products are backed by a reputation for quality and customer service.
Where to buy barcode labels and printing supplies?
Contact us today to learn more about how Brady can help you improve your business.